Ofte stilte spørsmål og svar
Kan jeg bli medlem i Econa?
Econa er organisasjonen for deg som er siviløkonom, har mastergrad innen økonomisk-administrative fag, eller studerer for å få det.
Sjekk om du kvalifiserer til medlemskap her.
Hvordan logger jeg inn?
Klikk på "Logg inn" øverst til høyre på econa.no. Du har to alternativer:
- Logg inn med Vipps – dette er enklest og anbefales. Du trenger ikke passord.
- Logg inn med e-post og passord – dette velger du hvis du ikke kan bruke Vipps.
Hvis du bruker e-post:
- Klikk "Logg inn med e-post"
- Velg "Registrer eller endre passord" (gjelder første gang eller ved glemt passord)
- Skriv inn e-postadressen du brukte ved innmelding
- Følg instruksjonene for å sette passord
Får du ikke logget inn? Kontakt oss på support@econa.no. Vi hjelper deg gjerne.
Jeg har sagt opp medlemskapet mitt. Hvorfor får jeg faktura?
I tråd med Econas medlemsbetingelser skal utmelding skje skriftlig med tre måneders varsel, gjeldende fra påfølgende måned. Du vil derfor motta faktura frem til oppsigelsesperioden er over og din siste månedlige kontigent er betalt. Dersom du betaler medlemskapet ditt med AvtaleGiro eller eFaktura, må du ikke stoppe disse betalingene før oppsigelsesperioden er avsluttet.
Hva skjer med medlemskapet mitt etter jeg har fullført mastergraden?
Ditt medlemskap hos Econa avsluttes ikke automatisk etter at du er ferdig med studiene. I stedet endres medlemskapet til kategorien "1. år i arbeid".
For vårsemesteret: Hvis du fullfører mastergraden din om våren, vil ditt medlemskap automatisk bli endret til "1. år i arbeid" fra og med 1. juli samme år. Dette gjelder utdannelsesåret du har oppgitt. Kategorien "1. år i arbeid" beholder du i ett år, hvorpå medlemskapet oppdateres til "2. år i arbeid" i juli året etter at du fullførte mastergraden.
For høstsemesteret: Medlemmer som fullfører studiene mellom september og desember vil bli overført til kategorien "1. år i arbeid" fra den påfølgende måneden etter at studiene er avsluttet, frem til juni året etter. Fra og med juli endres medlemskapet til "2. år i arbeid".
Overgang til ordinært medlemskap: Etter at du har vært i kategorien "2. år i arbeid" i ett år, vil medlemskapet ditt automatisk endres til et ordinært medlemskap fra 1. juli.
Det er viktig å huske at kategoriene "1. og 2. år i arbeid" er basert på utdannelsesåret, og ikke nødvendigvis på når du faktisk er i ditt første eller andre år i arbeid.
Hvordan endrer jeg medlemskategori?
Har arbeidsforholdet ditt endret seg, og lurer du på om du nå tilhører en annen medlemskategori? Ta gjerne kontakt med oss på support@econa.no, så hjelper vi deg med å finne riktig kategori og gjøre eventuelle endringer.
Jeg trenger juridisk bistand. Kan dere hjelpe meg?
Du kan alltid lese om dine rettigheter i arbeidslivet og få svar på enkle juridiske spørsmål.
Ved komplekse problemstillinger kan du få advokathjelp over e-post, telefon, eller fysisk møte for å drøfte saken din. Det er viktig å merke seg at det er krav til medlemskapet som må oppfylles for å kunne benytte seg av vår advokathjelp.
Retningslinjer for juridisk bistand.
Hvor finner jeg fakturaene mine?
Kontakt oss på support@econa.no for dine fakturaer.
Hvorfor får jeg digitale fakturaer fra Amili?
Fra november 2024, bruker vi Amili som innkrevingsselskap. Det betyr at dersom en faktura ikke betales, sender Amili ut digital faktura og påminnelse på sms på vegne av Econa. Amili er en del av Visma. Har du et utestående inkassokrav, kan du logge deg inn og betale hos Amili.
Hvordan melder jeg meg ut?
For å melde deg ut fyller du ut utmeldingsskjema på Min profil.
Jeg er medlem i Econa og skal jobbe i et annet nordisk land. Kan jeg få medlemskap der?
Som ordinært medlem i Econa kan du søke om gjestemedlemskap i en av våre samarbeidende foreninger DJØF, Akavia eller Suomen Ekonomit i en periode på 1–3 år.
Les mer om gjestemedlemskap i Norden her.
I am a member of a Nordic association and plan to work in Norway. Can I become a guest member of Econa?
If you are a member of DJØF, Akavia or Suomen Ekonomit and are working in Norway for 1–3 years, you may apply for a guest membership with Econa.
Read more about requirements for guest membership here.
Fikk du ikke svar på det du lurer på?
Da kan du kontakte oss på support@econa.no eller tlf: 22 82 80 00.